Ogólnopolska Olimpiada PrzedmiotowaLosy żołnierza i dzieje oręża polskiego

Archiwum

Finał IX Olimpiady tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Zmagania licealnych znawców historii oręża rozstrzygnięte!

Zakończyła się IX edycja Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. W dniach 2-4 czerwca odbyły się zawody finałowe IX edycji Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Do Warszawy przyjechało 55 uczniów wraz z opiekunami. Silna okazała się Małopolska, której dwóch reprezentantów znalazło się w pierwszej dziesiątce.

 W pierwszym dniu zawodów na terenie Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Muzeum Wojska Polskiego uczniowie zmagali się z zagadnieniami malarstwa batalistycznego, geografii militarnej, literatury i filmu oraz opisywali wylosowane eksponaty. 3 czerwca zadaniem uczestników było opisanie przydzielonego obiektu historycznego na terenie Starego Miasta.

Finał Olimpiady to nie tylko rywalizacja: uczestnicy wzięli udział w uroczystości złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz aktywnościach przygotowanych dla nich przez rekonstruktorów historycznych. Opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody w czasie spotkania z organizatorami Olimpiady i Konkursu, które odbyło się 3 czerwca w Muzeum Niepodległości.

Galę finałową, która odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, swoją obecnością uświetnili: Podsekretarz Stanu MEN Maciej Kopeć, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Renata Rabczyńska oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

W zmaganiach zwyciężył Krzysztof Chrzanowski z II Liceum Ogólnokształcącego im Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, który zdobył 88% punktów ze wszystkich konkurencji łącznie. W pierwszej trójce znaleźli się również: Bartosz Popiela z Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Wojtyły w Lęborku oraz na trzecim miejscu: Kamil Humański z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie. W czasie uroczystości zostały wręczone medale Pro Patria dla zasłużonych dla Olimpiady nauczycieli i członków komisji wojewódzkich oraz nagroda dla zwycięzcy cotygodniowego konkursu organizowanego w ramach II edycji akcji Co na to Marszałek?

Organizatorami Olimpiady są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zawody finansowane są ze środków Fundacji PZU oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Kolejna edycja Olimpiady rozgrywana będzie w roku szkolnym 2016/2017 pod nazwą „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. Olimpiada finansowana jest ze środków Fundacji PZU oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Olimpiada jest finansowana ze środków:

Organizatorzy: